logo Olomoucká noc

Vlastenecké trestní oznámení

Olomoucký deník uvedl v pátek 3. dubna 2009 názor ředitele Muzea umění Olomouc Pavla Zatloukala, který zde přetiskujeme:

Pavel Zatloukal: Vlastenecké trestní oznámení

Jak jsem se dočetl ve včerejším vydání Olomouckého deníku a na příslušných webových stránkách, pánové Chlup st. a ml. podali trestní oznámení ve věci Edelmannova paláce. Protože se to rovněž týká Muzea umění Olomouc, dovolím si stručnou poznámku na okraj.

Každá věc na světě mívá formu a obsah. K té první: Když se něco zveřejňovalo , bývalo slušným zvykem navštívit i toho, jehož se to bezprostředně týká a který k tomu má pravděpodobně dostatek informací, tj. vyslechnout také názor druhé strany (tím spíše, že jsme s panem Chlupem st. a jeho chotí spolužáci z gymnázia a ona je navíc naší zaměstnankyní, takže kontakt mohl být velmi jednoduchý). Hádejte, jestli alespoň zavolali ... K té druhé: Až na citáty z Písma je to celé nesmyslné, zmateční a zavádějící.

Nezbývá mi než shrnout: Neomalenost + hloupost, ale pozor, vše vlastenecké!

Vladimír Chlup st.: Vlastenecká reakce na glosu prof. Zatloukala

Nejprve formální upřesnění: trestní oznámení podal samostatně Vladimír Chlup ml. Teprve následující den jsem založil tyto stránky pro podporu zachování Edelmannova paláce v majetku města. Před podáním trestního oznámení můj syn dlouho hovořil s jedním z těch, kterých se to bezprostředně týká - olomouckým radním. Snažil se získat vysvětlení, proč radní patrně porušili zákon. Z tohoto rozhovoru to však nepochopil. Rychlost s jakou radní rozhodli byla udivující.

Trestní oznámení není zaměřeno proti Muzeu umění, ani žádnému jeho pracovníkovi, ani projektům, které tam vznikají. Trestní oznámení se týká podezření z protizákonné činnosti konkrétních členů olomouckého zastupitelstva. Od jednoho z radních jsem po vytvoření stránek olomouckanoc.cz obdržel dopis, ve kterém se ohrazuje proti neoprávněné ironizaci prof. Zatloukala. K tomu jsem mu v noci 2.4.2009 napsal:

"Nerozumím tomu, proč text chápeš jako ironizaci prof. Zatloukala. Byl jsem a stále jsem nadšen při četbě řady textů, které prof. Zatloukal napsal. Jeho osoby si vážím a oceňuji to, co pro město udělal a dělá. Ano, vycházím z jeho textu , který napsal o skvělých starých Olomoučanech. K jaké jiné současné olomoucké autoritě bych se měl obrátit? V parafrázi jeho textu ale nekritizuji jeho osobnost, ale ironizuji vás - radní města. Copak jste nepoznali, že těmi co "podporují hloupost, spekulaci, vydírání a zbabělost" jste myšleni vy?"

Nyní opravdu lituji, že jsem prof. Zatloukala před hlasováním nenavštívil a nesnažil jsem se ho přemluvit, aby svým slovem radní od prodeje Edelmannova paláce odradil. Během života jsem s ním mluvil sice jen dvakrát, jednou před čtyřiceti a jednou před třemi lety, ale měl jsem to udělat. Mylně jsem totiž předpokládal, že radní návrh na prodej musí zamítnout.

Při čtení výše uvedené glosy prof. Zatloukala jsem nerozuměl slovu "vlastenecké", které použil v nadpisu. Tak jsem poprosil svoji ženu, která prof. Zatloukala zná jako kolegu ze studií lépe, aby mně kulturnímu negramotovi vysvětlila co tím míní. A hned mně přinesla jeho Příběhy z dlouhého století a mohl jsem číst:

"Tak jak je všechno, co děláme, o něčem, tak to také někdy bývá proti něčemu. Tyto Příběhy jsou knihou namířenou proti dnešním českým vlastencům, proti těm, kteří zpochybňují náš návrat do Evropy - ať již ze samolibosti nebo její sestry malodušnosti, proti těm, se znovu rojí a kterým se v této zemi v posledních letech podařilo vytvořit duchovní klima husté až k nesnesení."

Námitku nevznáším. Jak říká pan primátor a jeho náměstkyně, každý má právo na názor. A jen jako obyčejný občan města bez aspirací na něco, povzbuzen kladnými ohlasy čtenářů olomockanoc.cz znovu žádám, aby představitelé města přehodnotili svůj postoj, odsouhlasili vypovězení smlouvy o prodeji Edelmannova paláce a pomohli Muzeu umění s návrhem projektu, který nebude využívat pozemek č. 458 a pozemek č. 254.